صداوسیمای استان قم به ۵ زبان زنده دنیا برنامه‌سازی می‌کند

صداوسیمای استان قم به ۵ زبان زنده دنیا برنامه‌سازی می‌کند

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷
ارسال شده در:
۰ دیدگاه ها

مدیرکل صداوسیمای مرکز قم با اشاره به برنامه‌های برون‌مرزیگفت: به مدد جمهوری اسلامی در صداوسیمای استان قم به ۵ زبان‌ عربی، انگلیسی آذری، کردی و اردو برنامه‌سازی می‌شود، که این هم از دستاوردهای مجموعه صداوسیمای استان قم است.

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمد لطفی نیاسر ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع تشریح فعالیت‌های کمیته اطلاع‌رسانی جشن‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که در سالن شهدای رسانه برگزار شد، با اشاره به آغاز برنامه‌های جشن‌های چهلمین سال انقلاب اسلامی در صداوسیما از سال ۹۵ اظهار داشت: درگیری و جنگ ما با دشمنانمان یک جنگ تمام‌عیار بوده و جنگ باورها و قرائت‌ها است چراکه دشمن به دنبال وارونه کردن اقدامات انجام‌گرفته است.

وی افسران خط مقدم این جنگ را اصحاب رسانه دانست و گفت: دشمن با انگیزه تأثیرگذاری بیشتر بر مردم در ۱۳ آبان، تبلیغات رسانه‌ای خود را زودتر از موعد مقرر شروع کرد اما این تبلیغات اثرگذار نبوده و حضور مردم بسیار چشمگیر بود.

مدیرکل صداوسیمای مرکز قم با اشاره به اقدامات فنی صداوسیما در استان قم ابراز کرد: در سال پیش از انقلاب اسلامی در مجموعه سرزمینی قم یک فرستنده بیشتر نداشتیم که در محدوده علی‌آباد نصب‌شده بود و تا سال ۶۷ این وضعیت را داشتیم، تا اینکه از سال ۶۷ با دو فرستنده تلویزیونی کمر کوه با ۷۰ درصد پوشش کار را شروع کردیم.

لطفی نیاسر با اشاره به راه‌اندازی ایستگاه‌های کم قدرت در دهه ۷۰ افزود: در دهه ۹۰ نیز نصب فرستنده‌های جدید را به ۲۹ فرستنده رساندیم، همچنین در استان قم با توجه به ویژگی‌های جمعیتی که وجود دارد تا ۲۷ شبکه تلویزیونی را پوشش می‌دهیم.

وی ابراز کرد: در سال ۹۰ نصب فرستنده‌های دیجیتال و افزایش پوشش شبکه‌ها را داشتیم و بعد از استان تهران بیشترین پوشش جمعیتی را داریم.

لطفی نیاسر در ادامه با اشاره به برنامه‌های تولیدشده و در دست تولید در مجموعه استان قم گفت: در سیمای مرکز قم ۱۱۰ هزار دقیقه برنامه طراحی کرده‌ایم که بخش اعظم آن تولید و بخشی دیگر هم پیش‌تولید شده است، در حوزه خبر نیز بیش از ۹۰ گزارش خبری، در حوزه برون‌مرزی ۴۲۰۰ برنامه و در حوزه موسیقی هم ۱۵ قطعه تولید داشته‌ایم.

وی با اشاره به برنامه سروستان که در پارک‌ها و محله‌های قم به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در حال انجام است، گفت: مقرر شد این برنامه  از سوی همه دستگاه‌ها در همه استان‌ها با محوریت قم انجام شود، این جشن‌ها در پارک‌ها و در مجموعه کوه خضر نبی انجام و به‌صورت زنده با حضور چند هزار نفر از مردم انجام می‌شد.

مدیرکل صداوسیمای مرکز قم افزود: نوشتن فیلم‌نامه سریال ۱۹ دی تحت نظر شورجه در آستانه پیش‌تولید و اعتباری است، سریال شهید زین‌الدین  نیز تحت نظر خانواده ایشان شروع به کارشده و در حال حاضر فیلم‌نامه آن نوشته‌شده است که امیدواریم به‌زودی کلید ساخت آن را بزنیم، همچنین مجموعه انیمیشنی تا رهایی، مجموعه معراج زینبیه و مستند تلویزیونی مدافعان حرم از دیگر تولیدات صداوسیمای مرکز قم هستند.

لطفی نیاسر اظهار داشت: در برنامه‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بیان مردمی نیز مهم بوده و در همین راستا برنامه تریبون آزاد را طراحی کرده‌ایم، همچنین بیان آنچه انقلاب برای آن شروع شد برنامه چهلگاه که ۴۰ زمان مهم انقلاب اسلامی را توضیح می‌دهد را تولید کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه خاطرات شفاهی در امتداد شکل‌گیری انقلاب بوده است، گفت: قم یکی از استان‌های شاخص بوده و به‌طور ویژه این استان در قبل از انقلاب اسلامی از محرومیت برخوردار بوده است، در حوزه راه‌های مواصلاتی و شاهراه‌های قم اقدامات خوبی انجام‌شده که بر همین اساس، برنامه شاهراه یکی از این برنامه‌های خوبی بوده که در زمینه راه‌های استان تولیدشده است.

مدیرکل صداوسیمای مرکز قم با بیان اینکه در حوزه صدای مرکز قم هم مجموعه‌های مختلفی را تولید کرده‌ایم، ابراز کرد: تولید نمایش‌نامه‌های رادیویی، مسابقه‌های مردمی بشنو و بگو، خدیجه انقلاب،  آذرخش انقلاب، خاطرات محله ما، یک روز یک انقلاب ازجمله برنامه‌های تولیدشده با محوریت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی هستند.

لطفی نیاسر یکی از مجموعه‌های فعال قم را مرکز خبر دانست و گفت: این مرکز در حوزه‌های مختلف اجتماعی، مذهبی، عمرانی، سلامت، کشاورزی، علمی و اقتصادی برنامه‌های مهمی تهیه‌کرده‌اند که در کنار کارهایی که انجام می‌دهند اقدام به تهیه این گزارشات در این زمینه‌ها می‌کنند.

وی با اشاره به افزوده شدن معاونت فضای مجازی به برنامه‌های مرکز قم در سال ۹۶، افزود: برنامه رفیقم کجایی که در ارتباط با شهدای قم و شهدایی که در قم شهید شدند، بوده که ساخت ۴۰ برنامه در این زمینه طراحی‌شده است، همچنین برنامه شاهانه را طراحی کرده‌ایم که برخی از اتفاقات و حرف‌ها را در این حوزه پیگیری می‌کند.

مدیرکل صداوسیمای مرکز قم ادامه داد: مجموعه ما توانستیم و اقدامات انجام‌شده، مجموعه ۴۰ نما، ایرانی بخریم، زنان دربار با ساختار مونشن گرافی، معرفی کتب خاطرات شاهنشاهی از دیگر برنامه‌های صداوسیما است که تولیدشده است.

لطفی نیاسر با اشاره به برنامه‌های برون‌مرزی گفت: به مدد جمهوری اسلامی در صداوسیمای استان قم به ۵ زبان‌ عربی، انگلیسی آذری، کردی، اردو برنامه‌سازی می‌شود، که این هم از دستاوردهای مجموعه صداوسیمای استان قم است.

وی ادامه داد: امت واحده و ایستگاه جوانی ازجمله برنامه‌های صدای برون مرکزی قم ویژه بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۹۷ هستند، همچنین در حوزه پژوهش‌کارهای ویژه‌ای ازجمله روزشمار ۴۰ سال انقلاب اسلامی با رویکرد قم و همچنین پژوهش رویکرد تاریخی به محلات قم با رویکرد انقلاب اسلامی مجموعه ۳۰۰ صفحه‌ای از مستندات است که تولیدشده‌اند.

لطفی نیاسر با بیان اینکه ۹۹ درصد مردم تحت پوشش رسانه‌ای هستند، خاطرنشان کرد: مخاطب سیمای قم در فصول اخیر بین ۵۵ تا ۶۵ درصد بوده و مخاطب رادیوی قم ۱۵ تا ۲۰ درصد در مجموعه قم بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه چهلمین سال انقلاب اسلامی رسانه‌ها موظف هستند که زحمات کشیده را منعکس کنند، برای اولین بار در حوزه تلویزیون برنامه‌های ویژه حوزه جوانان را تولید می‌کنیم که یکی از این برنامه‌ها مثبت قم هست.