زبان اردو؛ اولویت چینی‌ها در یادگیری زبان خارجی

زبان اردو؛ اولویت چینی‌ها در یادگیری زبان خارجی

دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸
ارسال شده در:
۰ دیدگاه ها

با افزایش حجم روابط تجاری میان چین و پاکستان انگیزه یادگیری زبان اردو در میان دانشجویان چینی بالاتر رفته و این زبان رونق زیادی پیدا کرده است.

 ارتباط خوب دو کشور چین و پاکستان وافزایش حجم همکاری در زمینه تجاری به گسترش زبان اردو در چین کمک شایانی کرده است و افراد فراوانی برای اینکه بتوانند از موقعیت کار در پاکستان برخوردار بشوند در چین مشغول به یادگیری زبان اردو هستند.

این در حالی است که از سال ۱۹۵۱ زبان اردو در دانشگاه پکن تاسیس شده است ولی هیچگاه به رونقی مانند حال حاضر را پیدا نکرده بود.

دانشگاه شیان دیگر مجموعه رسمی است که در چین زبان اردو را به علاقمندان آموزش می‌دهد ضمن اینکه ده‌ها دانشجوی دانشگاه بیجنگت نیز در رشته زبان اردو فارغ‌التحصیل شده‌اند.

اخیرا و پس از آغاز پروژه بزرگ راهداری چین و پاکستان که بستر حداقل ۴۶میلیارد دلار می‌باشد مردم چین رغبت فراوانی پیدا کرده‌اند که در پاکستان مشغول به کار شوند.

بنابراین یادگیری زبان اردو برای چینی ها به یک اولویت تبدیل ‌شده تا علاوه بر سهولت کاری، سود بیشتری را در رابطه با کار در پاکستان کسب کنند.

زهویوان رئیس دانشگاه بیجنگ اعلام کرده است: بعضی دانشجویان برای تحصیل بیشتر در کشورهای خارجی بورسیه شده‌اند و ما از سال جاری به صورت مستمر و مداوم بورسیه دانشجویان چینی به پاکستان را آغاز کرده‌ایم.

وی گفت با همکاری سفارت پاکستان در سال نخست ۲۰ دانشجوی چینی بورسیه دانشگاه نمل در اسلام آباد شده‌اند.

همچنین برخی دانشجویان برای شرکت در دوره‌های کوتاه مدت روانه پاکستان می‌شوند وطی ۶ماه با شیوه نگارش به زبان اردو و همچنین فرهنگ پاکستان بیشتر آشنا می‌شوند. 

دو کشور چین و پاکستان قصد دارند برای همکاری بیشتر، تعاملات فرهنگی را بیشتر کنند.

ضرورت یادگیری زبان اردو برای سرمایه گذاران ایرانی

جایگاه جهانی و منطقه‌ایکشورهای حوزه شبه قاره هند به ویژه پاکستان در میان کشورهای آسیا به ویژه رشد و توسعه سریع پروژه اقتصادی سی پک در پاکستان، اهمیت زبان اردو را دوچندان کرده است.

روابط تجاری ایران و پاکستان قرار است به  بیش از ۳ میلیارد دلار در سال برسد و در حال حاضر ده‌ها پروژه‌ مختلف در زمینه پتروشیمی، صنعت گاز، آلومنیوم سازی، راه‌سازی و غیره نیز در پاکستان توسط کشورهای مختلف در حال انجام است؛ از همین روی یادگیری زبان اردو برای سرمایه گذاران ایرانی به یک ضرورت تبدیل شده است.