دانشگاه علامه میزبان همایش بین‌المللی اربعین

دانشگاه علامه میزبان همایش بین‌المللی اربعین

شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸
ارسال شده در:
۰ دیدگاه ها

همایش بین‌المللی اربعین به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در روزهای دوشنبه هشتم مهرماه در تهران و یکشنبه ۱۴مهرماه نیز در کربلا برگزار خواهد شد.

دکتر وحید شالچی  گفت: همایش بین‌المللی اربعین با ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری و مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ستاد اربعین و دانشگاه‌های متعدد کشور و دانشگاه کربلا برای سومین سال متوالی برگزار می‌شود. در واقع این همایش با توجه به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی، محوریت و مرکزیت دانشگاه در حوزه علوم انسانی و اجتماعی و باهدف گسترش نگاه علمی به پدیده فرهنگی اربعین برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت توجه به ادبیات و ابعاد مختلف علمی این پدیده فرهنگی از سوی جامعه دانشگاهی بیان کرد: پدیده اربعین پدیده فرهنگی پیچیده و سنت فرهنگی قدیمی و بااهمیتی است که به دلایل سیاسی و تاریخ استبدادی در عراق برای دهه­‌ها مسدود بوده است و در عرصه جهانی نتوانسته بود شناسایی و اذعان بین‌المللی به دست بیاورد و این ظرفیت بعد  از برقراری دولت مردمی در عراق برای جهانیان آشکارشده است.

به گته شالچی، در حال حاضر یونسکو درصدد شناسایی ظرفیت  اربعین است، اما مشکلی که وجود دارد اینکه هنوز ادبیات علمی لازم را مورد پدیده بزرگ فرهنگی که لحاظ کمی میلیون‌ها نفربر اساس همیاری‌های مردمی از کشورهای مختلف در آن شرکت می‌کنند را در اختیار نداریم.

وی اضافه کرد:  پدیده اربعین ابعاد فرهنگی، تربیتی، کلامی و فقهی، روان‌شناختی و جامعه‌شناسی، سیاسی و اقتصادی خاصی دارد و  پرسش‌های متعددی در مورد آن وجود داردکه ما نتوانستیم آن را بشناسیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با تأکید بر احساس مسئولیت دانشگاه علامه طباطبائی در خصوص این پدیده اجتماعی و فرهنگی تصریح کرد: با جستجو در منابع علمی دنیا متوجه فقر علمی در این خصوص می‌شویم و دانشگاه علامه طباطبائی بر خود یک فرض می‌داند تا با همکاری با سایر مراکز علمی کشور و شخصیت‌های علمی دنیا به لحاظ علمی به روش شدن این پدیده کمک نماید.

دبیر اجرایی همایش اربعین با بیان اینکه در همایش اربعین امسال به یکی از موضوعاتی که خواست منطقه و خاورمیانه است خواهیم پرداخت، گفت: این موضوع مهمی است که نه‌تنها کمک می‌کند که  شناخت علمی بهتری از این پدیده فرهنگی داشته باشیم، بلکه به نظر می‌رسد زمینه‌ساز رشد بهتر دانش اجتماعی و فرهنگی در رشته‌های مختلف و تماس با موضوعات بومی خواهد شد. 

وی اضافه کرد: این همان چیزی است که دغدغه نهاد علم است و این همایش می‌تواند به تحلیل پدیده‌ای که کاملاً مربوط به این تمدن و با یک ظرفیت فوق‌العاده است کمک نماید و پرداختن به آن به رشد دانش در این خصوص کمک خواهد کرد.

دکتر شالچی گفت: با توجه به  این‌که اربعین به عنوان پدیده بزرگ فرهنگی در عراق اتفاق می‌افتد طراحی به‌گونه‌ای صورت گرفت تا این همایش درطی دو روز و به فاصله یک هفته در تهران و در کربلا برگزار گردد. او افزود: بررسی ابعاد تربیتی و روان‌شناختی، فرهنگی و رسانه­ای، جامعه‌شناسی، کلامی و عقیدتی، فقهی و ادبی، زائران و میزبانان و نیز آینده‌پژوهی عنوان‌های پنل های تخصصی این همایش در دانشگاه علامه طباطبائی است.

 دبیر اجرایی این همایش با اعلام وصول ۱۸۰ مقاله به دبیرخانه همایش اربعین افزود: خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شدیم و با توجه به نظرات کمیته داوران ۱۴۰ مقاله پذیرش شد که از این تعداد حدود ۴۰ مقاله در روزهای برگزاری همایش ارائه خواهد شد. او بابیان این‌که همایش به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی برگزار می‌گردد گفت: طی برگزاری همایش در دانشگاه علامه طباطبائی ۳ پنل تخصصی به‌طور هم‌زمان برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، همایش بین‌المللی اربعین به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در روزهای دوشنبه هشتم مهرماه (اول صفر ۱۴۴۱) سال جاری در تهران و یکشنبه ۱۴مهرماه (هفتم صفر ۱۴۴۱) سال جاری در کربلا برگزار خواهد شد. مراسم افتتاحیه همایش ۸ مهر در  از ساعت ۳۰/۸ در محل تالار اجتماعات کتابخانه مرکزی دانشگاه برگزار می شود.