مقاله

آیا تمرین و تکرار در کلاس های آموزش زبان انگلیسی مفید است؟

این روش بیش از ۵۰ سال متد قالب آموزشی در سراسر جهان بود و میلیون‌ها زبان آموز در طی آن سالها در کلاس‌های درس زبان های خارجی مجبور به تکرار و حتی به خاطر سپردن کلمات و جملات ساختارها بودند چون این روش ها حافظه را تنها وسیله یادگیری می ‌پنداشتند. صد البته این روش‌ها در زمان خود به توفیق های زیادی هم نائل شدند که بیشتر در کلاسهای ابتدایی و پایه یادگیری زبان هویدا بود.

۶ اصطلاح عجیب و غریبی که مردم آلمان به کار می‌برند!

شاید ندانید اما مردم آلمان در زبان خود هفت اصطلاح عجیب و غریب دارند که احتمالا دانستن آنها برای شما هم جالب خواهد بود. اصطلاحاتی منحصر به فرد که مردم هر کشور در زبان خود دارند و برای رساندن مفهومی خاص مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه گزارش دویچه وله درباره این موضوع را مشاهده می کنید.

ده کلمه ای که بیشترین معنا را در زبان انگلیسی دارند

این کلمات به خاطر انعطاف پذیری بی نظیرشان شناخته شده اند. این کلمات برگرفته از آخرین ویرایش از کتاب آکسفورد اند.

۱۰. ضربه «strike»

ورزشی ترین کلمه ی دیکشنری. بیسبال یک نوع ضربه دارد. بولینگ یک نوع ضربه دارد. این کلمه ۲۵۰ معنی مختلف را در بر می گیرد.

ده کلمه ای که بیشترین تعداد معنا را در زبان انگلیسی دارند

۹. پاییز «fall»

زبان مادری یا پدری؟! کودکان بیشتر لغاتشان را از کدام یک از والدین یاد می گیرند؟

گروهی از محققان به سرپرستی منگان ژانگ در مرکز تحقیقاتی انسان شناسی معاصر در دانشگاه فودان در مطالعات خود به این نتیجه رسیده اند که والدین هر دو در یاد دادن زبان مادری به نوزادان موثر هستند اما هر یک در بخش های متفاوتی از زبان به نوزاد خود کمک می کنند. در سال ۱۹۹۷، محققان نظریه ای را ارایه دادند که در تضاد با مفهوم «زبان مادری» قرار داشت. بر اساس این نظریه، کودکان بیشتر لغات خود را از طریق پدرشان یاد می گیرند تا مادرشان.

آموزش زبان بدن به روش سخنرانان تد

کنفرانس تد از ابتدای سه کلمه‌ی Technology، Entertainment و Design گرفته شده است.  TED Talk مجموعه همایش جهانی است که با شعار «ایده‌ها ارزش گسترش دارند» برگزار می‌شود. سخنرانان در این همایش در مورد طیف وسیعی از موضوعات از جمله تحقیقات و دانش و فرهنگ به شیوه‌ی داستان‌گویی صحبت می‌کنند. در سخنرانی‌های تد فن بیان اهمیت بالایی دارد و تا به حال افراد معروفی از جمله بیل‌گیتس، شریل سندبرگ، بنیان‌گذاران گوگل و... در آن سخنرانی کرده‌اند.

کدام کشورها بیش از یک زبان رسمی دارند؟

طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط روزنامه واشنگتن پست، حدود ۷۱۰۲ زبان رایج در جهان وجود دارد که در قاره‌های مختلف پراکنده شده‌اند؛ بیشترین پراکندگی این زبان‌‌های در قاره آسیا و آفریقا به ترتیب با ۲۳۰۱ و ۲۱۳۸ زبان است. سهم سه قاره اقیانوسیه، آمریکا و اروپا نیز ۱۳۱۳، ۱۰۶۴ و ۲۸۶ زبان زنده رایج است. از این‌رو، این تنوع زبانی باعث شده است تا سهم برخی از کشورها به چند زبان رسمی برسد. برای مثال، کشور هند دارای شانزده زبان رسمی است.

کشورهایی که ۳ زبان رسمی دارند:

بلژیک: فلاندرز، فرانسوی و آلمانی

زبان مادری یا پدری، کدام مهم‌تر است؟

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از پژوهشگران را به خود مشغول کرده است، اهمیت بیشتر زبان مادری یا پدری است؟ در حقیقت پژوهشگران قصد دارند مشخص کنند زبان و گویش پدر در شکل‌گیری زبان و گویش فرزندان بیشتر مؤثر است یا مادر؟

افراد به زبان خارجی کمتر دروغ می‌گویند

 پژوهشگران ادعا می‌کنند انسانها هنگام صحبت کردن به یک زبان متفاوت، کمتر دروغ می‌گویند.

در این پژوهش جدید، گویش‌وران بومی زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، عبری و کره‌ای که در چهار کشور متفاوت زندگی می‌کردند، به یک مسابقه دعوت شدند. در این رقابت، شرکت‌کنندگانی که به زبانی غیر از زبان مادری خود صحبت می‌کردند، نسبت به کسانی که به زبان مادری خود سخن می‌گفتند، کمتر تقلب کردند.

درباره زبان‌های رمزی ایران چه می‌دانید؟

زبان رمزی زبانی ساختگی است که دو یا چند نفر یا یک گروه از مردم در بین خود قرار می‌دهند تا زمانی که بخواهند معنا و راز سخنان‌شان برای دیگران پنهان بماند، با آن گفت‌وگو کنند.

زبان‌های رمزی به صورت‌های مختلف در بین مردم بسیاری از جامعه‌های جهان رواج دارند. مردم به دلایل مختلفی مثل مشخص کردن هویت گروهی و تحکیم همبستگی، پنهان کردن راز و رمزهای شخصی، گروهی و احتمالا دغلکاری‌هایشان از دیگران، بستن راه تفتیش، تعقیب بیگانگان و در نهایت برای تفریح و سرگرمی به کار می‌برند.  

متون دینی ایران و «نفس کمال‌یافته»

بسیاری از واژه‌ها در زبان فارسی امروز، پیشینه‌ای هزاران ساله دارند و بررسی هر واژه، جستاری جداگانه می‌طلبد. یکی از این واژگان، واژه vāxš- است که ریشه در vak- اوستایی، به معنای «سخن گفتن» دارد. این واژه در طول زمان دچار دگرگونی‌هایی شده و نهایتاً پیشنهادشده که بنا برآنچه از متن‌ها برمی‌آید، این واژه را به «نفس کمال‌یافته» یا «نفس سخنور» معنا کرد.