زبان اشاره

آموزش انگلیسی به زبان اشاره در دستور کار /تبدیل کتاب فارسی اول ابتدایی به این زبان

دکتر محسن غفوریان با بیان اینکه  ناشنوایی معلولیت ارتباطی است، اظهار کرد: ناشنوایی قبل از اینکه حس شنوایی را محدود یا کمتر کند، یک معلولیت یا محدودیت ارتباطی است.

وی تصریح کرد: تمام برنامه‌های آموزش و پرورش استثنایی به دنبال برقرار کردن این ارتباط است که در این زمینه خوشبختانه تجربیات داخلی و خارجی وجود دارد.

"زبان اشاره" ناشنوایان در صداوسیما مفهوم نیست

رضا غلامی سلطان مرادی روز سه شنبه در این رابطه اظهار داشت: با وجود آنکه قابل فهم نبودن زبان اشاره برای همه ناشنوایان، طبیعی است اما مسئولیت از دوش ما ساقط نمی شود و باید میزان اختلاف در فهم زبان اشاره بین ناشنوایان را به حداقل برسانیم که با کمک انجمن ملی زبان اشاره، انجمن خانواده ناشنوایان، کانون ناشنوایان و شبکه سراسری تشکل های ناشنوایان و دیگر سازمان های مردم نهاد در حال انجام است.

برگزاری آموزش زبان اشاره ويژه بانوان ناشنوا وكم شنوا

«کبیری» در رابطه با این دوره گفت: از رسالت های حوزه علمیه، حضور در عرصه فرهنگی و انتقال معارف و مفاهیم اسلامی و احکام شرعی به عموم می باشد.

معاون فرهنگی استان قم اظهار کرد: هدف از برگزاری این کارگاه را توانمند سازی سطح مهارتی دانش آموختگان به تدريس زبان اشاره و تربیت مدرسان توانمند براي فعاليت در حوزه پاسخگويي به بانوان ناشنوا را دانست.

اجرای مراسم حافظ‌خوانی با زبان اشاره در رشت

نادر جهان‌آرای، مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان، امروز، ۳۱ اردیبهشت ماه در حاشیه اجرای حافظ‌خوانی دانش آموزان دبستان کوثر ناحیه دو رشت، با اشاره به تثیر مثبت نشر کلیپ حافظ‌خوانی در فضای مجازی اظهار کرد: اجرای درست و هماهنگ بر اساس غزلی زیبا از لسان الغیب حافظ شیرازی الگوی مناسب برای دیگر مدارس کشور در ترویج فرهنگ کهن و اصیل اسلامی و ایرانی است.

۵۰۰ اصطلاح و لغت زبان اشاره برای ناشنوایان آماده شد

حسین نحوی نژاد روز دوشنبه  افزود: طراحی فیلم و عکس از این اصطلاحات و لغات و همچنین طراحی زبان اشاره نیازمند اعتبار است و ۵۰۰ لغت و اصطلاح آماده شده نیز در انتظار اعتبار برای طراحی زبان اشاره است.
وی تاکید کرد: طراحی زبان اشاره، کاری چندمرحله ای و تخصصی است و اکنون برای طراحی آن در حال برآورد اعتبار هستیم و امید است با توجه به محدودیت های اعتباری تامین شود.

با هوش مصنوعی زبان اشاره بیاموزید

ربات های طراحی شده بر مبنای هوش مصنوعی نه تنها می توانند حرکات دست مورد استفاده در زبان اشاره را به علاقمندان آموزش دهند، بلکه می توانند حرکات چهره مورد نیاز برای تعامل با ناشنوایان را به خوبی تقلید کنند و معنای حرکات بدن را نیز به علاقمندان یاد بدهند.

بسته های آموزشی چندرسانه ای زبان اشاره تولید شد

محسن غفوریان اظهار داشت: تدوین و تولید بسته های آموزشی چندرسانه ای و برگزاری کارگاه های متعدد، توسط این سازمان و با هدف ارتباط موثر هر چه بیشتر عدالت آموزشی دانش آموزان آسیب دیده شنوایی انجام شده است.
وی یادآورشد: تدوین و تولید بسته آموزشی چند رسانه ای واژگان کتاب فارسی پایه اول ابتدایی با بهره گیری از تصاویر زبان اشاره و آموزش مدرسان کشوری زبان اشاره با همکاری سمن ها در سال ۹۶ برای ۱۳ استان و در سال ۹۷ برای ۱۷ استان از دیگر اقدامات این سازمان برای دانش آموزان ناشنوا است.

طومار ملی شدن زبان اشاره به خراسان جنوبی رسید

جمیله رضازاده گفت: این کمپین با هدف به رسمیت شناختن زبان اشاره در کشور راه اندازی شده است. 
وی با بیان اینکه اکنون زبان اشاره به صورت منطقه ای است گفت: این زبان به خاطر تفاوت هایی که دارد باعث ایجاد مشکلاتی در ارتباطات ناشنوایان می شود. 
معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: زبان اشاره اگر مثل بقیه زبان ها و گویش ها به عنوان یک زبان ملی ایرانی شناخته شود ارتباط بین افراد سالم و ناشنوایان یکسان سازی می شود. 

آموزش زبان ناشنوایان به مأموران پلیس

سرهنگ حمید خروش در بازدید از مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری پایتخت با بیان اینکه ارتباطات ناشنوایان بر مبنای یکسری برداشت ها، تصاویر و زبان مخصوص به خودشان شکل می‌گیرد، گفت: به همین دلیل ارتباط با این افراد باید با مهارت‌های خاصی برقرار شود که در این راستا نیاز است پلیس نیز با آن آشنا باشد تا بتواند به نیازهای آنان پاسخ دهد.

وی ادامه داد: از این رو برای اولین بار دوره آموزشی ارتباط گفتاری با این قشر از شهروندان با مشارکت معاونت آموزش ناجا و کانون ناشنوایان ایران برگزار خواهد شد.

۷ فیلم به زبان اشاره دوبله شد/ کاربردی کردن سینما برای ناشنوایان

امیر اسماعیل تهرانی مدیر اجرایی طرح «سینما اشاره» با اشاره به تلاش‌های ۹ ساله برای راه‌اندازی «دوبله اشاره» اظهار کرد: اگر حمایت مدیرانی چون مجید مسچی مدیرعامل موسسه سینما شهر و محمدرضا فرجی مدیرکل سینمای حرفه‌ای نبود شاید امروز «دوبله اشاره» فیلم‌های سینمایی اتفاق نمی‌افتاد.

وی ادامه داد: تاکنون هفت فیلم با همراهی موسسه سینما شهر و حمایت بنیاد سینمایی فارابی برای ناشنوایان دوبله و از سوی نمایندگان ناشنوایان به تایید رسیده و مجوز دوبله این فیلم‌ها صادر شده است.