علوم انسانی

آموختن زبان برای فهم ایدئالیسم آلمانی چقدر ضروری است؟

حامد صفاریان دانشجوی فوق لیسانس فلسفه دانشگاه هاگن آلمان در یادداشتی با طرح این پرسش که «آیا به نظر شما می‌توان «صرفاً» از طریق زبان انگلیسی به کُنه فلسفۀ فیلسوفان سنت ایدئالیسم آلمانی (کانت، فیخته، شلینگ، هگل) راه یافت و ظرائف این فلسفه‌ها را درنوردید؟، به بررسی آن پرداخته است: به نظر من هرگونه پاسخ مطلق به این پرسش، خواه «بلی» خواه «خیر»، بهره‌ای تمام از حقیقت نخواهد داشت. به نظرم پاسخ این پرسش در طیفی میان «آری» و «خیر» پراکنده است، نه صرفاً در یک سوی این طیف.

نام‌ها در فارسی باستان و اوستایی جنسیت داشتند

زبان‌هاي فارسي و سنسكريت از گروه هند و ايراني، فرانسه و ايتاليايي از گروه ايتاليك، انگليسي و آلماني از گروه ژرمني و زبان روسي از گروه بالتي و اسلاوي هستند.
وجوه مشترك اين زبان‌ها در صورت‌هاي باستاني آنها بيشتر است. به عنوان مثال، در زبان‌هاي فرانسه، ايتاليايي، آلماني و روسي، نام يعني اسم، صفت، ضمير، علاوه بر شمار، داراي جنسيت نيز هست. اين مساله امروز براي فارسي زبانان غريب است. اما در زبان‌هاي ايراني دوره باستان، براساس اسنادي كه از فارسي باستان و اوستايي در دست است، هر يك از نام‌ها جنسيت نيز داشته‌اند.

ثبت نام دهمین دوره جشنواره فارابی تا ۳۱ اردیبهشت ادامه دارد

فرآیند برگزاری دهمین دوره جشنواره فارابی ویژه علوم انسانی آغاز شده و متقاضیان تا ۳۱ اردیبهشت ماه می توانند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

دهمین دوره بین المللی جشنواره فارابی قرار است زمستان سال ۹۷ برگزار شود.

این جشنواره دارای ۱۴ گروه علمی و تخصصی است و قرار است برای اولین بار در این دوره دو جایزه ویژه اخلاق و تربیت و مطالعات میان رشته ای اعطا شود.

نخستین مرکز علوم انسانی دیجیتال کشور راه اندازی شد

عصر دوشنبه در نشستی با حضور اعضای هیئت موسس، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی دانشگاه شیراز، امیرسعید مولودی از راه اندازی نخستین مرکز علوم انسانی دیجیتال در ایران خبر داد و در خصوص اهمیت این مرکز، گفت: در این حوزه مطالعات میان رشته ای که حاصل تلفیق حوزه های علوم انسانی و فناوری دیجیتال می باشد، نقش هوش مصنوعی حایز اهمیت است.