آموزش و پرورش

بسته های آموزشی چندرسانه ای زبان اشاره تولید شد

محسن غفوریان اظهار داشت: تدوین و تولید بسته های آموزشی چندرسانه ای و برگزاری کارگاه های متعدد، توسط این سازمان و با هدف ارتباط موثر هر چه بیشتر عدالت آموزشی دانش آموزان آسیب دیده شنوایی انجام شده است.
وی یادآورشد: تدوین و تولید بسته آموزشی چند رسانه ای واژگان کتاب فارسی پایه اول ابتدایی با بهره گیری از تصاویر زبان اشاره و آموزش مدرسان کشوری زبان اشاره با همکاری سمن ها در سال ۹۶ برای ۱۳ استان و در سال ۹۷ برای ۱۷ استان از دیگر اقدامات این سازمان برای دانش آموزان ناشنوا است.

افت و خیز زبان عربی در مدار یادگیری

در حالی که عربی زبان دین مبین اسلام و یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است، بررسی های میدانی نشان می دهد که درس عربی برای بسیاری از دانش آموزان کشورمان جزو دروسی است که در یادگیری مطالب آن با دشواری روبرو می شوند. 
این مطلب را می توان هنگام گفت و گو با دانش آموزان یک مدرسه متوسطه دوره اول در منطقه ۲ آموزش و پرورش تهران دریافت؛ از آن دانش آموزی که از متن کتاب درس عربی، دیگری که از یکنواختی کلاس و بیان معلم عربی و آن یکی که از سخت بودن دستور زبان و صرف چهارده گانه افعال می نالد. 

آموزش زبان مادری در مدارس، نیازمند زیرساخت

اصغر بیات اظهار کرد: تدریس زبان ترکی در مدارس ابتدایی قانونی نبوده و تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای در این مورد به استان ارسال نشده است و وقتی چنین مواردی در فضای مجازی عنوان می‌شود باید به منبع آن توجه کرد.

زبان‌های محلی در مدارس سمنان تدریس می‌شود

سید عباس دانایی ظهر سه شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش سمنان به میزبانی فرمانداری از تصویب تدریس زبان سمنانی در مقاطع تحصیلی در شهرستان خبر داد و تاکید کرد: احیای این زبان ضرورت دارد چرا که حفظ سنت ها و فرهنگ بومی یکی از رسالت ها ما محسوب می شود.

وی زبان و گویش محلی را یکی از مهمترین نهادهای فرهنگی هر قوم و ملتی دانست و افزود: عدم توجه به آموزش و استفاده از زبان ها و گویش های مختلف بومی و محلی، نابودی آن ها را در پی خواهد داشت.

تاثیر چهار مهارته شدن کتاب‌های زبان در مدارس را دیده ایم

وی در ادامه در توضیح دومین گام اجرای سند تحول بیان کرد: باید زیر ساخت‌ها فراهم می‌شد. این زیر ساخت‌ها شامل نیروی انسانی، مالی، اداری، حقوق معلمین و فضای فیزیکی است و گام سوم مرحله اجرا سند است که اکنون در مرحله دوم و فراهم کردن زیر ساخت‌ها هستیم و هنوز به مرحله اجرا نرسیده ایم.

نوید ادهم در ادامه در توضیح اقداماتی در راستای اجرای سند تحول بیان کرد: برای همه دوره از جمله دوره اول متوسطه عناوین درسی خوبی تدوین شده است مثل: کتاب تفکر و سبک زندگی و کتاب‌های زبان.

سوادآموزان یزدی نرم‌افزارهای کامپیوتری و زبان انگلیسی را آموزش می‌بینند

مرآت امین‌الرعایا در دیدار مدیران آموزش و پرورش استان یزد با آیت‌الله محمد رضا ناصری یزدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با بیان اینکه استان یزد در زمینه بحث سواد آموزی از پیشگامان در سطح کشور است اظهار داشت: نتیجه فعالیت‌های مستمر و تلاش دوستان در بحث سواد آموزی در استان یزد سبب شده است که چیزی حدود سه درصد رشد بالاتری نسبت به میانگین کشوری داشته باشیم.

تربیت معلمان حرفه ای برای آموزش زبانهای خارجی در مدارس

برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی هدف گذاریها و الزامات آموزش زبان های خارجی در اسناد بالادستی و با حضور روح الله رضاعلی کارشناس سازمان پژوهش و مدرس دانشگاه فرهنگیان به روی آنتن رفت. 

فعالیت۱۱۰ مدرسه برای ایرانیان در ۶۰ کشور دنیا/ارائه نظام بین الملل آموزش و پرورش ایران به زبان های مختلف

غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل مدارس خارج کشور در همایش بسیج و تاثیرات آن در معادلات منطقه ای در افق ۱۴۰۴ اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مولفه های مهم ایران چه داخل و خارج از کشوربسیج و تفکر بسیجی است.

وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس بسیج بیشترین نقش را دلشته است،گفت:بعد از دفاع مقدس نقش بسیج در عرصه های مختلف سازندگی روز به روز در حال افزایش است.

ضرر آموزش زبان خارجی در پایه‌های پایین بیشتر از نفعش است

سیدمحمد بطحایی، در نخستین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این همایش اظهار کرد: این همایش بسیار ارزشمند است و طی این دو روز به مضمون بسیار مهمی در آموزش و پرورش که در آینده کشور اثرگذار است، پرداخته شد.

 وی عنوان کرد: تقارن برگزاری همایش با موضوع هویت کودکان ایران اسلامی با میلاد مبارک حضرت محمد (ص)، تقارن مبارکی است زیرا آن حضرت تغییر و تحول در سنت و سیره ای ایجاد کردند که پایه گذار یک هویت جدید شد.

پاسخی به چرایی ناکارآمدی دروس انگلیسی و عربی/ ثبت‌نام دریافت کتب کلاس اولی‌ها ادامه دارد

محمود امانی طهرانی در نشست خبری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره چرایی ناکارآمدی درس زبان انگلیسی و عربی در مدارس گفت: انتظاری که از تدریس زبان انگلیسی و عربی داریم متفاوت و دو رویکرد جداگانه است.

وی افزود: هدف در آموزش زبان انگلیسی این است که دانش‌آموز بتواند مهارت‌های ارتباطی چهارگانه خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیدن را بیاموزد.