آموزش و پرورش

واژگان بیگانه از کتاب‌های درسی حذف نمی‌شوند/ آموزش و پرورش دنبال دردسر نیست

ورود واژگان بیگانه به زبان ملی پیامدهای مختلفی دارد. علاوه بر تغییر هویت زبان، تحول ذائقه‌های فرهنگی و هویت ملی نیز از جمله پیامدهای ورود هر زبان بیگانه به حیطه زبان ملی است، از این جهت بسیاری از کشورهای دنیا با وقوف بر این امر تلاش دارند تا آنجا که از دستشان برمی‌آید، از مرزهای زبان ملی‌شان محافظت کنند. در این میان گاه برخی از کشورها موفق می‌شوند که استفاده از زبان ملی را به‌عنوان یک نوع ارزش در میان مردم جا بیندازند، اما به‌طور کلی محافظت از زبان آن هم در دنیایی که هر لحظه مرزهای میان آدم‌ها با استفاده از فضای مجازی کمتر و کمتر می‌شود، کار آسانی نیست.

طرح "بسندگی زبان فارسی" چیست؟

اصغر بیات اظهار کرد: در روزهای اخیر طرح ارزیابی بسندگی مهارت‌های زبان فارسی به سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان مطرح شده که احتمال می‌رود امسال این تست وارد ارزیابی نوآموزان بدو ورود به دبستان در سراسر کشور شود.

این مسئول ادامه داد: با توجه به تاثیر این آمادگی برای ورود به مدرسه و ایجاد ارتباط به زبان معیار امیدواریم در غربالگری‌ها این مورد هم ارزیابی شود تا کودکانی که که نیاز به آموزش بیشتر دارند، بتوانند خدمات هدفمند دریافت کنند.

چالش‌های آموزش زبان انگلیسی در مدارس

ایران یکی از نخستین کشورهای منطقه در زمینه آغاز آموزش زبان انگلیسی، در جایگاه یکی از مواد درسی در نظام آموزش رسمی خود است و پیشینه آموزش رسمی زبان انگلیسی در مدارس ایران به سال ۱۸-۱۳۱۷ باز می‌گردد که در آن سال و با حمایت وزارت فرهنگ آن زمان، مجموعه شش جلدی کتاب‌های زبان انگلیسی برای تدریس در مقطع شش ساله دبیرستان را گروهی از مؤلفان ایرانی و غیر ایرانی تدوین و منتشر کردند و از آن پس تاکنون، آموزش زبان انگلیسی در مدارس کشور به مثابه یکی از دروس اصلی نظام آموزشی کشور،

نظام آموزش بین‌الملل ایران به دو زبان عربی و انگلیسی تدوین می‌شود

غلامرضا کریمی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های مدارس خارج از کشور اظهار‌کرد:  مدارس خارج از کشور سابقه طولانی دارد و ۱۳۵ سال قبل اولین مدرسه ایرانی در استانبول تأسیس شد و به‌تدریج مدارس در ۹ کشور توسعه یافت، اما بعد از پیروزی انقلاب گسترش بیشتری پیدا کرد و اکنون در ۵۵ کشور و ۸۵ شهر، ۱۱۲ مدرسه فعال داریم.

بسته های آموزشی چندرسانه ای زبان اشاره تولید شد

محسن غفوریان اظهار داشت: تدوین و تولید بسته های آموزشی چندرسانه ای و برگزاری کارگاه های متعدد، توسط این سازمان و با هدف ارتباط موثر هر چه بیشتر عدالت آموزشی دانش آموزان آسیب دیده شنوایی انجام شده است.
وی یادآورشد: تدوین و تولید بسته آموزشی چند رسانه ای واژگان کتاب فارسی پایه اول ابتدایی با بهره گیری از تصاویر زبان اشاره و آموزش مدرسان کشوری زبان اشاره با همکاری سمن ها در سال ۹۶ برای ۱۳ استان و در سال ۹۷ برای ۱۷ استان از دیگر اقدامات این سازمان برای دانش آموزان ناشنوا است.

افت و خیز زبان عربی در مدار یادگیری

در حالی که عربی زبان دین مبین اسلام و یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است، بررسی های میدانی نشان می دهد که درس عربی برای بسیاری از دانش آموزان کشورمان جزو دروسی است که در یادگیری مطالب آن با دشواری روبرو می شوند. 
این مطلب را می توان هنگام گفت و گو با دانش آموزان یک مدرسه متوسطه دوره اول در منطقه ۲ آموزش و پرورش تهران دریافت؛ از آن دانش آموزی که از متن کتاب درس عربی، دیگری که از یکنواختی کلاس و بیان معلم عربی و آن یکی که از سخت بودن دستور زبان و صرف چهارده گانه افعال می نالد. 

آموزش زبان مادری در مدارس، نیازمند زیرساخت

اصغر بیات اظهار کرد: تدریس زبان ترکی در مدارس ابتدایی قانونی نبوده و تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای در این مورد به استان ارسال نشده است و وقتی چنین مواردی در فضای مجازی عنوان می‌شود باید به منبع آن توجه کرد.

زبان‌های محلی در مدارس سمنان تدریس می‌شود

سید عباس دانایی ظهر سه شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش سمنان به میزبانی فرمانداری از تصویب تدریس زبان سمنانی در مقاطع تحصیلی در شهرستان خبر داد و تاکید کرد: احیای این زبان ضرورت دارد چرا که حفظ سنت ها و فرهنگ بومی یکی از رسالت ها ما محسوب می شود.

وی زبان و گویش محلی را یکی از مهمترین نهادهای فرهنگی هر قوم و ملتی دانست و افزود: عدم توجه به آموزش و استفاده از زبان ها و گویش های مختلف بومی و محلی، نابودی آن ها را در پی خواهد داشت.

تاثیر چهار مهارته شدن کتاب‌های زبان در مدارس را دیده ایم

وی در ادامه در توضیح دومین گام اجرای سند تحول بیان کرد: باید زیر ساخت‌ها فراهم می‌شد. این زیر ساخت‌ها شامل نیروی انسانی، مالی، اداری، حقوق معلمین و فضای فیزیکی است و گام سوم مرحله اجرا سند است که اکنون در مرحله دوم و فراهم کردن زیر ساخت‌ها هستیم و هنوز به مرحله اجرا نرسیده ایم.

نوید ادهم در ادامه در توضیح اقداماتی در راستای اجرای سند تحول بیان کرد: برای همه دوره از جمله دوره اول متوسطه عناوین درسی خوبی تدوین شده است مثل: کتاب تفکر و سبک زندگی و کتاب‌های زبان.

سوادآموزان یزدی نرم‌افزارهای کامپیوتری و زبان انگلیسی را آموزش می‌بینند

مرآت امین‌الرعایا در دیدار مدیران آموزش و پرورش استان یزد با آیت‌الله محمد رضا ناصری یزدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با بیان اینکه استان یزد در زمینه بحث سواد آموزی از پیشگامان در سطح کشور است اظهار داشت: نتیجه فعالیت‌های مستمر و تلاش دوستان در بحث سواد آموزی در استان یزد سبب شده است که چیزی حدود سه درصد رشد بالاتری نسبت به میانگین کشوری داشته باشیم.