آموزش زبان

چالش‌های آموزش زبان انگلیسی در مدارس

ایران یکی از نخستین کشورهای منطقه در زمینه آغاز آموزش زبان انگلیسی، در جایگاه یکی از مواد درسی در نظام آموزش رسمی خود است و پیشینه آموزش رسمی زبان انگلیسی در مدارس ایران به سال ۱۸-۱۳۱۷ باز می‌گردد که در آن سال و با حمایت وزارت فرهنگ آن زمان، مجموعه شش جلدی کتاب‌های زبان انگلیسی برای تدریس در مقطع شش ساله دبیرستان را گروهی از مؤلفان ایرانی و غیر ایرانی تدوین و منتشر کردند و از آن پس تاکنون، آموزش زبان انگلیسی در مدارس کشور به مثابه یکی از دروس اصلی نظام آموزشی کشور،

ارائه آموزش‌ به زبان غیرفارسی به دانشجویان خارجی دانشگاه تهران

دکتر محمود نیلی احمدآبادی توجه به فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را ضروری دانست و افزود: ما در این حوزه دارای سابقه طولانی هستیم، اما تجربه اندکی داریم. به طوری که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل مسائل مختلف وارد این عرصه از فعالیت‌ها شدیم.

زبان اردو؛ اولویت چینی‌ها در یادگیری زبان خارجی

 ارتباط خوب دو کشور چین و پاکستان وافزایش حجم همکاری در زمینه تجاری به گسترش زبان اردو در چین کمک شایانی کرده است و افراد فراوانی برای اینکه بتوانند از موقعیت کار در پاکستان برخوردار بشوند در چین مشغول به یادگیری زبان اردو هستند.

این در حالی است که از سال ۱۹۵۱ زبان اردو در دانشگاه پکن تاسیس شده است ولی هیچگاه به رونقی مانند حال حاضر را پیدا نکرده بود.

آیا تمرین و تکرار در کلاس های آموزش زبان انگلیسی مفید است؟

این روش بیش از ۵۰ سال متد قالب آموزشی در سراسر جهان بود و میلیون‌ها زبان آموز در طی آن سالها در کلاس‌های درس زبان های خارجی مجبور به تکرار و حتی به خاطر سپردن کلمات و جملات ساختارها بودند چون این روش ها حافظه را تنها وسیله یادگیری می ‌پنداشتند. صد البته این روش‌ها در زمان خود به توفیق های زیادی هم نائل شدند که بیشتر در کلاسهای ابتدایی و پایه یادگیری زبان هویدا بود.

رئیس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه «استانبول»: ترجمه کتاب از فارسی به ترکی افزایش یافته است/سالانه ۱۰۰ دانشجو در رشته زبان فارسی تحصیل می‌کنند

پروفسور علی گوزل‌یوز، رئیس دپارتمان زبان فارسی دانشکده ادبیات دانشگاه «استانبول» ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: “استقبال خوبی از کتب ترکی در ایران می‌شود و بارها به چاپ می‌رسد. شاهد استقبال چندانی از آثار ایرانی در ترکیه نیستیم. رمان‌های بسیار خوبی به قلم نویسندگان برجسته فارسی وجود دارد، اما با توجه به عدم شناخت کافی از آنها استقبال نمی‌شود”.

تدوین سند راهبردی "آموزش زبان و ادبیات فارسی در کشورهای خارجی"

دکتر باقری در نشست خبری تشریح فعالیت‌های بین‌المللی وزارت علوم که امروز در ستاد مرکزی این وزارتخانه برگزار شد به فعالیت‌های این وزارتخانه در عرصه گسترش و توسعه زبان و ادبیات فارسی در عرصه‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: این موضوع برای مسئولان آموزش عالی و وزارت علوم از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است به گونه‌ای که براساس اسناد عالی کشور توسعه زبان و ادبیات فارسی بزرگترین پشتوانه کشور به‌شمار می‌رود و وظیفه ذاتی وزارت علوم برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در عرصه آموزش عالی و همچنین توسعه این زبان تاکید دارد و وظیفه سنگینی را برای ما تعیین می‌کند تا در این زمینه تلاش‌ه

آموزش زبان فارسی به دانشجویان بین المللی در تربیت مدرس

محمدرضا کلباسی مسجدشاهی  در باره بودجه های آموزشی اظهار کرد: بودجه دانشگاه تربیت مدرس از محل درآمدهای اختصاصی و دولتی تامین می شود. 
وی تصریح کرد: درآمدهای اختصاصی شامل شهریه دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، دوره های آموزش کوتاه مدت، آموزش های الکترونیک و پردیس دانشگاهی است و بودجه های دولتی نیز مطابق با سایر سازمان ها از بودجه عمومی کشور از طریق مجلس تصویب می شود.

آغاز کارگاه های علمی-تخصصی تربیت مدیر آموزشی (سوپروایزر) آموزشگاه های زبان در تهران

به گزارش سرویس آموزش زبان وبسایت خبری زبان نیوز در این کارگاه علمی-تخصصی که از سوی مرکز ای ال تی آکادمیا وابسته به هسته فناور زبان پژوهان نیک اندیش مستقر در مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه آزاد اسلامی رودهن برگزار می شود ۲۴ نفر از مدیران آموزشی مدارس و مراکز آموزشی زبان از سراسر کشور شرکت کرده اند. 

ابتکار: خانواده های ایرانی دچار لکنت زبان هستند

معصومه ابتکار روز چهارشنبه در گردهمایی سراسری مشاوران امور زنان سراسر کشور با اشاره به طرح گفت و گوی ملی خانواده که طرحی ملی است، تصریح کرد: این طرح در همه استان ها کلید خورده است، چون مشکلات مختلفی حوزه خانواده را تهدید می کند پس باید به سراغ آن مشکلات برویم.
وی افزود: از آنجا که اختلال ارتباط یکی از مسائل عمده و اصلی خانواده‌های ایرانی است، پس باید نسبت به اجرای دقیق طرح گفت و گوی ملی خانواده اقدامات جدی انجام داد.

بهره‌گیری از روش‌های استاندارد؛ راز یادگیری بهتر زبان انگلیسی

نرگس معصومی فرد  اظهار کرد: برای افرادی که در حال فراگیری یک زبان خارجی هستند یا تصمیم دارند فراگیری یک زبان به جز زبان مادری خود را آغاز کنند، هیچ امری دلنشین‌تر از این نیست که به‌راحتی بتوانند به آن زبان صحبت کنند.

وی افزود: روش‌های مختلفی برای یادگیری زبان وجود دارد که در صورت داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، نه تنها فرآیند یادگیری تسریع خواهد شد، بلکه فراگیری زبان به یک فعالیت شیرین و مفرح تبدیل می‌شود.