زبان اردو

استقبال اردو زبان‌ها از «انسان ۲۵۰ ساله»/ ابراز تمایل گروه‌های خودجوش برای ترجمه کتاب

انتشارات صهـبا، برای بهرۀ بیشتر مخاطبان خود، از میان قریب  ۷۰۰ سخنرانیِ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دربارۀ سیرۀ ائمه علیهم‌السلام، سه کتاب، برای سه دسته مخاطب، آماده و مجموعۀ این سه کتاب را «حلقات انسان ۲۵۰ ساله» نام‌گذاری کرده است. حلقه‌هایی که حول محور سیرۀ مبارزاتی و سیاسی ائمه برای تشکیل حکومت اسلامی، همدیگر را تکمیل می‌کنند.  

باسابقه‌ترین نشریه انگلیسی‌زبان در حوزه مطالعات اسلامی کدام است؟

ری ویو رلیجن (Review of Religions) یکی از مجلات انگلیسی زبان در زمینه موضوعات اسلامی است که از سال ۱۹۰۲ به صورت منظم و ماهانه از سوی فرقه احمدیه منتشر می‌شود.

این نشریه یکی از با سابقه‌ترین مجلات اسلامی به زبان انگلیسی است. مجله فوق به عنوان نشریه اصلی فرقه احمدیه به زبان انگلیسی و یکی از منابع اطلاعاتی ارزشمند در خصوص جغرافیای فعالیت‌های احمدیه در سرتاسر جهان محسوب می‌شود. این مجله توسط میرزا غلام احمد با هدف تحقق درک دقیق آموزه‌های اسلامی در سرتاسر جهان انگلیسی زبان و حل کردن تصورات غلط علیه پیروان این فرقه منتشر شده است.

زبان اردو؛ اولویت چینی‌ها در یادگیری زبان خارجی

 ارتباط خوب دو کشور چین و پاکستان وافزایش حجم همکاری در زمینه تجاری به گسترش زبان اردو در چین کمک شایانی کرده است و افراد فراوانی برای اینکه بتوانند از موقعیت کار در پاکستان برخوردار بشوند در چین مشغول به یادگیری زبان اردو هستند.

این در حالی است که از سال ۱۹۵۱ زبان اردو در دانشگاه پکن تاسیس شده است ولی هیچگاه به رونقی مانند حال حاضر را پیدا نکرده بود.

پاکستان بخش زبان اردو و پشتوی صدای آمریکا را تعطیل کرد

دفتر میراث ملی و رسانه‌های پاکستان اعلام کرد که بخش زبان اردو و پشتوی صدای آمریکا در این کشور مسدود شده است.

«صدای آمریکا» ، مسدود شدن وب سایت‌ های اردو و پشتوی خود در پاکستان را تایید کرد.

پیش از این «فواد چودهری» وزیر اطلاع رسانی پاکستان اعلام کرده بود که برخی وب سایت‌ها و رسانه‌ها به دلیل انتشار اخبار دروغ و غیر واقعی مسدود خواهند شد.

صداوسیمای استان قم به ۵ زبان زنده دنیا برنامه‌سازی می‌کند

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمد لطفی نیاسر ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع تشریح فعالیت‌های کمیته اطلاع‌رسانی جشن‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که در سالن شهدای رسانه برگزار شد، با اشاره به آغاز برنامه‌های جشن‌های چهلمین سال انقلاب اسلامی در صداوسیما از سال ۹۵ اظهار داشت: درگیری و جنگ ما با دشمنانمان یک جنگ تمام‌عیار بوده و جنگ باورها و قرائت‌ها است چراکه دشمن به دنبال وارونه کردن اقدامات انجام‌گرفته است.

زبان فارسی در پاکستان زنده است

رفعت مسعود روز سه شنبه در همایش روابط فرهنگی و ادبی ایران و کشمیر در دانشکده زبان و ادبیات اردو دانشگاه تهران اظهار داشت: هر چند که زبان اردو در کشور پاکستان ریشه دارد اما زبان رسمی این کشور انگلیسی است.
سفیر جدید پاکستان در تهران افزود: معتقدم فرهیختگان زبان و ادبیات دو کشور ایران و پاکستان به منزله سفیرانی هستند که می توانند با اشعارشان دو ملت را بیشتر به هم نزدیک کننند.

دوره جدید آموزش زبان فارسی در پیشاور پاکستان آغاز شد

آیین آغاز دوره های جدید آموزش زبان فارسی به دعوت «شاهینه عمر» رئیس دانشکده دخترانه «باچاخان» پیشاور و توافق درخصوص برقراری کلاس های آموزش زبان فارسی در این دانشکده برای دوره های لیسانس زبان و ادبیات اردو برگزار شد.

مبلغان دینی اردو زبان جهت خدمت‌رسانی به زائران پاکستانی اربعین در زاهدان مستقر شدند

حجت‌الاسلام محسن مومنی مقدم در زاهدان اظهار داشت: با توجه به اینکه زبان زائران پاکستانی اربعین حسینی که از طریق ایران عازم کربلا می‌شوند اردو است، یکی از نیازهای آنها در هنگام اسکان و استقرار موقت در استان بحث برقراری ارتباط است که در این راستا هماهنگی لازم جهت اعزام مبلغ اردو زبان با حوزه علمیه جامعه المصطفی انجام شد.

برگزاری شب شعر اهل بیت به ۵ زبان زنده دنیا

به مناسبت ایام محرم، شب شعری به زبان‌های فارسی، ترکی، اردو، انگلیسی و عربی توسط کانون توحید لندن، در ساختمان این کانون برگزار می‌‌شود.

این مراسم شنبه ١٥ سپتامبر ۲۰۱۸ مصادف با ۲۴ شهریور ساعت ١٧:٣٠برگزار می‌شود.

متقاضیان می‌توانند برای هماهنگی جهت قرائت شعر با شماره تماس ۰۷۷۴۵۸۹۶۷۰۸ تماس بگیرند.

کدام کشورها بیش از یک زبان رسمی دارند؟

طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط روزنامه واشنگتن پست، حدود ۷۱۰۲ زبان رایج در جهان وجود دارد که در قاره‌های مختلف پراکنده شده‌اند؛ بیشترین پراکندگی این زبان‌‌های در قاره آسیا و آفریقا به ترتیب با ۲۳۰۱ و ۲۱۳۸ زبان است. سهم سه قاره اقیانوسیه، آمریکا و اروپا نیز ۱۳۱۳، ۱۰۶۴ و ۲۸۶ زبان زنده رایج است. از این‌رو، این تنوع زبانی باعث شده است تا سهم برخی از کشورها به چند زبان رسمی برسد. برای مثال، کشور هند دارای شانزده زبان رسمی است.

کشورهایی که ۳ زبان رسمی دارند:

بلژیک: فلاندرز، فرانسوی و آلمانی