زبان شناسی

زبان مادری را پاس بداریم یا نه؟!

فارسی یا پارسی یکی از زبان‌های هندو اروپایی است که زبان رسمی کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان است و قبل از ورود استعمار انگلیس به هند نیز زبان رسمی کشور هندوستان بوده است.

متأسفانه زبان مادری رو به افول می‌رود

برای انتشار کتاب داستان کودکانه «باده‌وانێ ک چاخ بۊ»  از دغدغه‌های کاری‌اش می‌گوید، از گویندگی و تجربه‌های شیرینش، از کار آموزشی برای کودکان با نیازهای ویژه و لزوم اهتمام به پاسداشت زبان مادری و پیامدهای مثبت آن برای کودکان، نوجوانان و جامعە.

دانش‌آموخته روان‌شناسی بالینی است و تخصصش کار با کودکان است. بیش از هر چیز دیگری بر نگاه حرفه‌ای در این حوزه تاکید دارد.

دوزبانه بودن چه فوایدی برای سالمندان دارد؟

دوزبانگی پدیده‌ای جهانی است و امروزه در سرتاسر دنیا افراد بسیاری به خاطر رفع مسائل و نیازهای فرهنگی و اجتماعی خود، به بیش از یک زبان سخن می‌گویند. به شخصی «دوزبانه» گفته می‌شود که صرف نظر از میزان مهارت زبانی‌اش، در زندگی روزمره به طور همزمان یا به صورت متوالی، از دو زبان استفاده می‌کند.

زبان فارسی، بی‌دفاع در برابر تهاجم خارجی و هرج و مرج داخلی

در هر جامعه‌ای، مجموعه‌ای از هنجارها وجود دارند که گروه‌های اجتماعی مختلف از آن‌ها تبعیت می‌کنند؛ اما این تبعیت پدیده‌ای نسبی است. افراد مختلف در یک جامعه که بر اساس مقولاتی مانند جنسیت، طبقه اجتماعی، نژاد و امثالهم تقسیم‌بندی می‌شوند، به میزان و شکل خاصی از هنجارها و معیارها تبعیت می‌کنند. یکی از این هنجارها، زبان معیار است.

پروفسور ارفعی گوهر علوم زبان شناسی در جهان است

علی رضایی صبح چهارشنبه در آئین تکریم و نکوداشت پروفسور عبدالمجید ارفعی که در دانشگاه هرمزگان برگزار شد، بیان داشت: در حوزه زبان شناسی پارسی فقر منابع داریم اگر کسی بخواهد وارد حوزه شناخت زبان پارسی شود منابع تحققی ندارد، با این منابع دستمان بسته است. تحقیق در این حوزه مانند پیدا کردن گوهر در تاریکی مطلق است.

۵۰۰ اصطلاح و لغت زبان اشاره برای ناشنوایان آماده شد

حسین نحوی نژاد روز دوشنبه  افزود: طراحی فیلم و عکس از این اصطلاحات و لغات و همچنین طراحی زبان اشاره نیازمند اعتبار است و ۵۰۰ لغت و اصطلاح آماده شده نیز در انتظار اعتبار برای طراحی زبان اشاره است.
وی تاکید کرد: طراحی زبان اشاره، کاری چندمرحله ای و تخصصی است و اکنون برای طراحی آن در حال برآورد اعتبار هستیم و امید است با توجه به محدودیت های اعتباری تامین شود.

زبان، ابزار حفظ و توسعه میراث ملموس و ناملموس - طاهره رضایی

روز بیست و یکم فوریه مصادف با دوم اسفند از سوی سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (UNESCO) به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده‌ است، نامگذاری این روز در کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۹ به منظور کمک به ترویج تنوع زبانی و فرهنگی انجام شد. 
اما زبان مادری چیست؟ به نخستین زبانی که یک فرد می ‌آموزد، بدان سخن می ‌گوید، می‌اندیشد ودر واقع هویت او را می ‌سازد زبان مادری گفته می‌ شود. یادگیری زبان مادری از پیش از تولد آغاز می‌شود و تا پایان زندگی با انسان همراه است. 

زبان مادری مهمترین نمود فرهنگ قومیت ها

زهرا ساعی  با یادآوری دوم اسفند، روز جهانی زبان مادری در مورد جایگاه آن در نظام جمهوری اسلامی، گفت: ایران بزرگ اسلامی پازلی است که هر بخش آن از قومیتی تشکیل شده و به آن روح یکدستی داده است.

کم‌رنگ شدن گویش قمی در بین قمی‌ها/ «زبان مادری» عامل بقای فرهنگ

زبان مادری نخستین زبانی است کودک آن را یاد می‌گیرد و در واقع زبانی است که سال‌ها بلکه قرن‌ها نیاکان ما به آن صحبت و با هم ارتباط داشتند و این زبان را به وجود آورده‌اند؛ تکامل فرهنگی از نسل‌های گذشته به حال و آینده است بنابراین نقش اساسی در پیوند با هویت، تاریخ و فرهنگ انسان‌ها دارد.

نامادری با زبان مادری - عبدالله رحمانی

زبان از گذشته دور تاکنون مهمترین ابزار ارتباطی بوده و انسان ها نخستین واژه ها و نیازهای زندگی را با زبان مادری بیان می کنند؛ زبانی که راحت ترین شیوه برای بیان احساس ها، یادگیری و آموزش افراد است. 
اما در بسیاری از مناطق جهان با وجود تنوع فرهنگی به سبب توجه بیشتر به زبان های ملی و بین المللی، زبان مادری فراموش شده و در برخی موارد به این سرمایه گرانبها نه به عنوان یک فرصت بلکه به عنوان یک تهدید نگاه می شود.