فناوری

فناوری، تهدیدی جدی برای سلطه‌‌‌ جهانی زبان انگلیسی است

غیرممکن است بدانیم دقیقا چه تعدادی به یک زبان خاص صحبت می‌کنند، اما یک مسئله روشن است؛ انگلیسی در میان هزاران گویش جهان، جایگاه ویژه‌ای دارد؛ با حدود ۱٫۵ میلیارد سخنور در مقابل ۱٫۳ میلیارد نفری که به زبان چینی ماندارین صحبت می‌کنند، تخمین زده می‌شود که از هر چهار نفر یک نفر می‌تواند به زبان انگلیسی معیار صحبت کند.

با هوش مصنوعی زبان اشاره بیاموزید

ربات های طراحی شده بر مبنای هوش مصنوعی نه تنها می توانند حرکات دست مورد استفاده در زبان اشاره را به علاقمندان آموزش دهند، بلکه می توانند حرکات چهره مورد نیاز برای تعامل با ناشنوایان را به خوبی تقلید کنند و معنای حرکات بدن را نیز به علاقمندان یاد بدهند.

یادگیری در خواب، غیرممکن نیست

دانشمندان سوئیسی در پژوهش جدیدی دریافته‌اند که به خاطر سپردن و یادگیری واژه‌های یک زبان خارجی هنگام خواب ممکن است. اگر تکرار واژه‌ها در حین خواب بتواند به بهبود ذخیره اطلاعات در بیداری کمک کند، پردازش ابتدایی اطلاعات جدید در طول خواب امکان‌پذیر است و اثر آنها در بیداری هم حفظ خواهد شد.

با توجه به این که شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند خواب می‌تواند اطلاعاتی که هنگام بیداری در مغز شکل گرفته‌اند تقویت کند، پژوهشگران "دانشگاه برن" (University of Bern) سوئیس اکنون دریافته‌اند امکان پردازش اطلاعات در حین خواب وجود دارد.

قطره‌قطره زبان یاد بگیر

یاد گرفتن یک زبان جدید مانند دویدن در دوی ماراتن است؛ باید پیوسته به جلو حرکت کرد تا به هدف رسید. بسیاری از افرادی که از اپلیکیشن‌های یادگیری زبان استفاده می‌کنند، بعد از مدتی خسته می‌شوند و آن را کنار می‌گذارند.

ربات های سخنگو در متروی ژاپن نصب شدند

 ژاپن در ایستگاه های مترو از ربات ها برای کمک به توریست ها استفاده می کند.

 این بخشی از برنامه آماده سازی توکیو برای بازی های المپیک ۲۰۲۰ میلادی است. در همین راستا یک ربات ۶ فوتی به نام Arisa در ایستگاه های مترو به توریست ها مسیرهای مختلف و  دستشویی ها را نشان می دهد.

توکیو برای دومین بار میزبان بازی های المپیک است و تخمین زده می شود میلیون ها توریست برای مشاهده آن به ژاپن سفر کنند.

وب سایت آموزش به غیرفارسی زبانان راه اندازی می شود

بهادر باقری در نشست بررسی وضعیت زبان فارسی در حوزه آمریکای لاتین با حضور استادان اعزامی به این قاره، گفت: استادان اعزامی، اتاق فکر معاونت گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور هستند و در تدوین برنامه راهبردی ۱۰ ساله این مرکز از نظرات استادان استفاده می شود.

نرم افزار تعاملی هوشمند برای آموزش زبان طراحی می شود

با هدف پرورش و شکوفایی استعداد و توانایی های افراد و نیز ترویج و ارتقای دانش علم شناختی،  طرح پژوهشی «تاثیر نرم افزار تعاملی هوشمند مبتنی بر جریان یادگیری برزبان آموزی» با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در حال اجرا است.

زبان فارسی رتبه نهم دنیا را در فضای مجازی دارد

سورنا ستاری عصر دوشنبه در شورای اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در مشهد افزود: بیش از ۵۰ درصد تعداد نام های کاربری اینترنت در خاورمیانه متعلق به ایرانیان است، این در حالی است که کشورهای عرب زبان جمعیت بیشتری از ایران دارند.
وی اظهار داشت: ایرانیان در استارت آپ ها فوق العاده هستند و بزرگترین استارت آپ های منطقه خاورمیانه در حوزه های آی.سی.تی، نانو، سلول های بنیادی، تجهیزات پزشکی و امثال آن متعلق به ایران است.

اضافه شدن لهجه های بریتیش و استرالیایی به دستیار صوتی گوگل

    این ویژگی به تازگی به دستیار صوتی گوگل اضافه شده و لهجه های بریتیش و استرالیایی می تواند برای خیلی از کاربران این مناطق جذاب و جالب توجه باشد. شما دیگر می توانید به راحتی به این ویژگی ها دسترسی داشته باشید ، تنها کافی است به تنظیمات دستیار صوتی گوگل بروید و روی گزینه Assistant Voice در منو کلیک کنید. در این قسمت برای انتخاب لهجه استرالیایی گزینه Sydney Harbour Blue و برای لهجه بریتیش British Racing Green را انتخاب می کنید.به دستیار صوتی گوگل

رمزگشایی زبان‌های مُرده باستانی با کمک هوش مصنوعی

علامت‌های گوه‌ای‌شکلی در الواح گِلی باستانی سوخته و دوده‌گرفته حکاکی شده‌اند که فقط در نور ملایم موزه بریتانیا قابل مشاهده‌اند. این علامت‌های کوچک، بقایای قدیمی‌ترین روش‌ نوشتن جهان یعنی خط میخی هستند. خط میخی که بیش از ۵ هزار سال پیش در بین النهرین ابداع شد؛ در سرزمینی بین رودخانه‌های دجله و فرات عراق امروزی، زندگی شهری پیچیده و جالب‌توجه مردمان این سرزمین برای دوره‌ای حدود ۳ هزار سال ثبت و ضبط شده است.