اجتماعی

"زبان اشاره" ناشنوایان در صداوسیما مفهوم نیست

رضا غلامی سلطان مرادی روز سه شنبه در این رابطه اظهار داشت: با وجود آنکه قابل فهم نبودن زبان اشاره برای همه ناشنوایان، طبیعی است اما مسئولیت از دوش ما ساقط نمی شود و باید میزان اختلاف در فهم زبان اشاره بین ناشنوایان را به حداقل برسانیم که با کمک انجمن ملی زبان اشاره، انجمن خانواده ناشنوایان، کانون ناشنوایان و شبکه سراسری تشکل های ناشنوایان و دیگر سازمان های مردم نهاد در حال انجام است.

عضو هیات علمی دانشگاه چمران درگذشت

مرحوم شکیب‌انصاری دارای مدرک دکتری رشته زبان و ادبیات عرب از دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تهران بود و در سال ۱۳۶۳ به استخدام دانشگاه شهید چمران اهواز درآمد و در سال ۱۳۹۷ بنا به درخواست خود، با مرتبه استادی بازنشسته شد.

همچنین در ۲۰ اردیبهشت ۸۹ در دانشگاه شهید بهشتی تهران به عنوان استاد نمونه کشوری در رشته زبان و ادبیات عربی برگزیده شد و از سوی رئیس جمهور وقت با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.

استاد بازنشسته فرهنگ و زبان‌های باستانی درگذشت

محسن ابوالقاسمی استاد بازنشسته زبان و ادب فارسی و فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران پنجشنبه ۱۸ بهمن درگذشت. مراسم تشییع پیکر دکتر ابوالقاسمی، ساعت ۹ صبح یکشنبه ۲۱ بهمن از مقابل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران به سمت بهشت‌ زهرا برگزار و پیکر او در قطعه نام‌آوران به خاک سپرده می‌شود.

زبان بدن کودک خود را بشناسید

ادران معمولا به حرکات بدن کودک خود نگاه می‌کنند و سعی می‌کنند بفهمند چرا فرزند دلبند آن‌ها این حرکات به خصوص را انجام می‌دهد. در اصطلاح مادران سعی می‌کنند تا با درک زبان بدن کودک خود بهتر بتوانند خواسته‌های کودک خود را برآورده کنند.

 

درک زبان بدن کودک چقدر اهمیت دارد؟

بازگشت برخی اساتید زبان فارسی خارج کشور به دلیل عدم پرداخت حقوق

بهادر باقری  با اشاره به تاخیر در پرداخت حقوق اساتیدی که به منظور ارتباطات بین المللی و برپایی کرسی های زبان و ادبیات فارسی به کشورهای خارجی اعزام می‌شوند، افزود: از آنجایی که در پرداخت حقوق اساتید قدری تاخیر داشتیم از بانک مرکزی درخواست داریم به مسائل ارزی اساتید عنایتی داشته تا استادان اعزامی با مشکل روبرو نشده و با خیال راحت بتوانند مسائل و ارتباطات بین الملل را پیگیری کنند.

ظهیر احمد صدیقی، استاد ادبیات فارسی در شبه‌قاره درگذشت

ظهیر احمد صدیقی از استادان برجسته ادبیات و زبان فارسی در شبه‌قاره و شهر لاهور پاکستان بود و از او آثار زیادی در زمینه ادبیات فارسی به دو زبان فارسی و اردو به یادگار ماند.

«ایران و پاکستان دو کشور دوست و همسایه»، «دلها یکی است»، «میرزا عبدالقادر بیدل»، «فارسی، ادبیات چند پهلو» عنوان برخی از آثار این استاد فقید پاکستانی است.

سلیم نیساری عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت

استاد سلیم نیساری عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت.

نیساری امروز در پاریس دارفانی را وداع گفته است.

دکتر سلیم نیساری در تاریخ ۱۳۸۲/۷/۱۴ به عضویت پیوسته‌ فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آمد و در رزومه او این سوابق حرفه ای ثبت شده است:

- بازرس وزارتی و مشاور وزارت فرهنگ، ۱۳۲۸؛

- معاون دانشکدۀ ادبیات دانشگاه شیراز، ۱۳۳۳؛

- دانشیار دانش‌سرای عالی تهران، ۱۳۳۵؛

در شمال تهران باید به دنبال زبان فارسی بگردیم

رئیس بنیاد سعدی در نشست خبری  هشتاد و ششمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی که امروز (۱۹ دی ماه) در محل این بنیاد برگزار شد، با اعلام آمادگی برای همکاری با نهادهای مختلف و اشاره به برنامه‌های صداوسیما برای آموزش زبان فارسی گفت: در بسیاری از نقاط شهر و در خیابان‌ها بسیاری از اسم‌ها به زبان غیرفارسی آلوده شده‌اند، حتی در تولید دستمال کاغذی از نام غیرفارسی استفاده می‌کنند. ما باید برای حفظ زبان که حفظ هویت ماست تلاش کنیم.

ورود دادستانی به معضل انگلیسی‌ نویسی اسامی ساختمان‌ها در اهواز

اوایل در امضاهای افراد مشهور مانند بازیگران، بازیکنان فوتبال‌ و ورزشکاران دیده می‌شد اما کم کم لمس آن بیشتر از پیش شد به طوری که روی تمام در و دیوارهای شهر می‌توان آن را مشاهده کرد. نوشتن نام‌های ایرانی با رسم الخط انگلیسی بر سردر ساختمان‌های مسکونی و تجاری؛ موضوعی که با وجود غیر قانونی بودن در پیشانی ساختمان‌های مسکونی و تجاری توسط مالکان دیده می‌شود.

محمد دبیرسیاقی درگذشت

محمدجواد حضرتی - مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین - با تأیید خبر درگذشت این نویسنده، پژوهشگر و مصحح  متون کهن ادبیات فارسی گفت:  متأسفانه ایشان امروز صبح (۱۶ مهرماه) نزدیک اذان صبح از دنیا رفت. زمان مراسم تشییع هنوز مشخص نیست و منتظر  یکی از فرزندان‌شان که در خارج از ایران زندگی می‌کند هستیم.  اما احتما روز چهارشنبه یا پنج‌شنبه به خاک سپرده می‌شود.