اخبار خارجی

نام سیاهچاله معروف به زبان هاوایی انتخاب شد

نخستین تصویر واقعی از یک ابر سیاهچاله چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد. اما این ابر سیاهچاله هنوز نامی ندارد یا حداقل نام رسمی برای آن انتخاب نشده است.

گروهی از محققان که تصویر ابر سیاهچاله را ساخته‌اند آن را M87 می‌نامند اما ٖ «لاری کیمورا» یک استاد زبانشناسی با الهام از آوازهای محلی هاوایی نام Powehi (پوو هی) را برای آن انتخاب کرده که به معنای «تاریکی بی انتهای زیبا» است. جالب آنکه گروه بین‌المللی که نام اجرام ستاره شناسی را انتخاب می‌کند هنوز هیچ نامی برای ابر سیاهچاله انتخاب نکرده است.

رئیس جمهوری اوکراین: به زبان روسی صحبت می­کنم

«پترو پوروشنکو» رئیس‌جمهوری اوکراین خطاب به رأی‌دهندگان در شرق این کشور اعلام کرد که به زبان روسی سخن می‌­گوید.

پروشنکو در شبکه تلویزیونی خطاب به ساکنان شرق اوکراین گفت: «هیچ کس اجازه ندارد حق شما را در استفاده از زبان روسی سلب کند چرا که من، خود یکی از سخن گویان به این زبان هستم».

زبان روسی زبان مادری اکثریت ساکنان شرق اوکراین است.

سمینار سالانه ایران‌شناسان ژاپنی برگزار شد

در سی‌وهشتمین سمینار سالانه ایران‌شناسان ژاپنی که نوبوآکی کوندو، استاد مؤسسه مطالعات زبان و فرهنگ آسیا و آفریقا و متخصص تاریخ سلسله قاجار میزبانی و اجرای آن را بر عهده داشته است، سِیرو هاروتا استاد دانشگاه توکایی متخصص ایران باستان با عنوان جریان مطالعات اخیر درباره ایران باستان پیش از اسلام، سخنرانی کرد.

نماینده رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با حضور در سی‌وهشتمین سمینار سالانه ایران‌شناسان ژاپنی، مجله تخصصی با عنوان «ایران» را معرفی کرد.

زبان اردو؛ اولویت چینی‌ها در یادگیری زبان خارجی

 ارتباط خوب دو کشور چین و پاکستان وافزایش حجم همکاری در زمینه تجاری به گسترش زبان اردو در چین کمک شایانی کرده است و افراد فراوانی برای اینکه بتوانند از موقعیت کار در پاکستان برخوردار بشوند در چین مشغول به یادگیری زبان اردو هستند.

این در حالی است که از سال ۱۹۵۱ زبان اردو در دانشگاه پکن تاسیس شده است ولی هیچگاه به رونقی مانند حال حاضر را پیدا نکرده بود.

امکان ترجمه جی‌بورد گوگل برای کابران آیفون هم مهیا شد

اگر از صفحه کلید گوگل یا همان Gboard در سیستم عامل iOS استفاده می‌کنید، از هم‌اکنون می‌توانید متون را به بیش از ۱۰۰ زبان پشتیبانی شده توسط سرویس ترجمه گوگل(Google Translate) ترجمه کنند.

این سرویس در حال حاضر از ۱۰۳ زبان زنده دنیا پشتیبانی می‌کند.

این امکان به این معنی است که کاربران iOS از این پس می‌توانند با استفاده از کیبورد گوگل هر متن دلخواه را تایپ کرده و به هر زبان مورد پشتیبانی در سرویس ترجمه گوگل در آیفون خود ترجمه کنند.

مرکز مطالعات ادبیات فارسی در دانشگاه بلگراد افتتاح شد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان طی سخنانی در این مراسم، راه اندازی این مرکز را اقدامی مهم برای مراودات علمی، فرهنگی و تحقیقاتی بین دو کشور دانست.
وی از پروفسور 'لیلیانا مارکوویچ' رئیس دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه بلگراد برای موافقت با تاسیس این مرکز قدردانی کرد.
عبداللهی ادامه داد: چنین اقدام سخاوتمندانه و دوستانه ای، نشانه عمق علاقه رئیس و دیگر مسئولان این دانشکده به فرهنگ، تمدن و ادبیات ایران است. 

شامپانزه‌ها شبیه انسان‌ها با هم حرف می‌زنند!

محققان انگلیسی دریافته‌اند که حرکات، ژست‌ها و آواهای شامپانزه‌ها از برخی اصول اساسی که تمام زبان‌های گفتاری را پشتیبانی می‌کند، تبعیت می‌کند.

تحقیقات جدید دانشگاه روهمپتون (Roehampton) نشان می‌دهد که زبان مدرن انسانی دارای ریشه‌های فرگشتی عمیق است.

محققان زبان‌شناسی صدها فیلم ضبط شده از شامپانزه‌های منطقه حفاظت شده جنگل بودونگو واقع در کشور اوگاندا را تجزیه و تحلیل کردند و صداهای مورد استفاده آنان را در ۵۸ نوع ژست طبقه‌بندی کردند.

ترجمه آثار کودک و نوجوان به ۵ زبان

 حسین سعیدی با اعلام این خبر اظهار کرد: مجموعه هشت جلدی «یک داستان تخیلی با مفهوم قرآنی» در قالب «کتاب‌های پروانه» توسط انتشارات نار ترکیه به زبان ترکی منتشر شده است و به زودی ترجمه این اثر به زبان آلمانی و نروژی نیز منتشر خواهد شد.

وی افزود: طبق رایزنی فرهنگی با موسسه امام علی (ع) در اسلو نروژ این مجموعه هشت جلدی که به قلم «کلر ژوبرت» نویسنده و تصویرگر فرانسوی و مسلمان برای کودکان منتشر شده است، به زبان نروژی ترجمه و عرضه می‌شود.

تلاش وینیسیوس برای تقویت زبان اسپانیایی

وینیسیوس از شاگرد تبدیل به استاد شده است. او با لوپتگی فقط ۱۲ دقیقه بازی کرده بود و در سال ۲۰۱۸ نیز  با سولاری در ۱۱ بازی ۴۲۴ دقیقه بازی کرد اما شرایط در سال ۲۰۱۹ کاملا برایش عوض شد و در ۱۲ بازی پیاپی در ترکیب اصلی قرار گرفت.

شماره ۲۸ رئال در این فصل روی ۱۲ گل تاثیر مستقیم داشته، فقط بیل با ۱۷ و بنزما با ۲۶ گل بالاتر از او هستند در حالی که دقایقشان از این بازیکن بیشتر بوده است.

سرمربی پیشین تراکتورسازی: بیل باید برای یادگیری زبان اسپانیایی تلاش کند

جان توشاک که آخرین تجربه مربیگری‌اش حضور کوتاه‌مدت در تیم تراکتورسازی تبریز بوده، در گفت وگو با برنامه «ال‌ترانزیستور» از شبکه «رادیو مارکا» در خصوص احتمال بازگشتش به عرصه مربیگری گفت: صادقانه باید بگویم که من نزدیک به ۷۰ سال سن دارم و امروزه فوتبال خیلی تغییر کرده است. مربیگری امروزه کاملاً متفاوت است و برای مثال باید با بازیکنی ۲۱ ساله که بسیار ثروتمند است، کار کنید.