زبان روسی

زبان چینی و روسی به مدارس می‌آید؟

محمدجواد کولیوند درباره طرح برخی از نمایندگان مجلس در خصوص آموزش زبان‌های خارجی در مدارس توضیح داد: در این طرح بحث حذف آموزش زبان انگلیسی از مدارس مطرح نیست و اینکه گفته شده قرار است آموزش انگلیسی از مدارس حذف شود غلط است.

کولیوند افزود: آن چیزی که در این طرح مد نظر است گسترش زبان‌های خارجی و آموزش زبان‌هایی مثل روسی، ترکی، چینی و ... در کنار زبان انگلیسی است و انتشار نادرست مطلب باعث شد این تصور به وجود آید که قرار است آموزش زبان انگلیسی از مدارس حذف شود.

مترجم هوانورد به دیدار مخاطبانش می‌رود

اشگاه کتابخوانی انتشارات نیلوفر با همکاری انجمن ادبی قاف برگزار می کند نشست دیدار با زینب یونسی مترجم رمان هوانورد را برگزار می‌کند.

هوانورد رمانی است به قلم یوگنی وادالازکین که برگزیده جایزه ادبی سولژینستین در روسیه شده است.

یِوگِنی وادالازکین  و نویسنده و زبانشناس اهل پترزبورگ، برگزیده جایزه «سولژنتسین» در سال ۲۰۱۹ بوده و در پیشینه حرفه‌ای خویش جوایز «کتاب بزرگ» و «یاسنایا پالیانا» را دارد.

رئیس جمهوری اوکراین: به زبان روسی صحبت می­کنم

«پترو پوروشنکو» رئیس‌جمهوری اوکراین خطاب به رأی‌دهندگان در شرق این کشور اعلام کرد که به زبان روسی سخن می‌­گوید.

پروشنکو در شبکه تلویزیونی خطاب به ساکنان شرق اوکراین گفت: «هیچ کس اجازه ندارد حق شما را در استفاده از زبان روسی سلب کند چرا که من، خود یکی از سخن گویان به این زبان هستم».

زبان روسی زبان مادری اکثریت ساکنان شرق اوکراین است.

خوشامدگویی به سردار با سه زبان رسمی دنیا

با اضافه شدن سردار آزمون به اردوی تیم جدید خود در اسپانیا، صفحه توییتر باشگاه زنیت سن پترزبورگ به استقبال این بازیکن رفت و برایش پیام خوشامدگویی منتشر کرد. در این پیام به سه زبان روسی، انگلیسی و ایرانی به سردار خوشامدگویی شده است.

دادستان سابق قرقیزستان خواستار تغییر زبان این کشور از روسی به قرقیزی شد

«عظیم‌بیک نظراف» دادستان کل سابق قرقیزستان و نماینده جنبش‌های اجتماعی و سیاسی این کشور در نشستی با اشاره به موضوع زبان قرقیزی اظهار داشت: باید زبان روسی از قانون اساسی کشور حذف شود.

وی گفت: زبان روسی مورد نیاز جمعیت قرقیزستان است اما این زبان باید تنها برای نیازهای بین‌المللی و خارج از کشور استفاده شود.

این سیاستمدار ادامه داد: زبان روسی در مدارس باید به عنوان زبان خارجی نظیر زبان انگلیسی تدریس شود.

ترجمه و توزیع ۱۲ کتاب شاخص دفاع مقدس به زبان‌های مختلف

حجت‌الاسلام و المسلمین علی شیرازی، نماینده ولی‌ فقیه در سپاه قدس از اتمام ترجمه تعدادی از کتاب‌های شاخص ادبیات دفاع مقدس به زبان‌های مختلف خبر داد و گفت: تاکنون تعدادی از ترجمه‌های کتاب‌های شاخص دفاع مقدس در کشورهای منطقه توزیع شده است. این ترجمه‌ها بر مبنای تأکیدات مقام معظم رهبری برای ترجمه و معرفی کتاب‌های شاخص ادبیات دفاع مقدس به دیگر کشورها صورت گرفته است.

قطره‌قطره زبان یاد بگیر

یاد گرفتن یک زبان جدید مانند دویدن در دوی ماراتن است؛ باید پیوسته به جلو حرکت کرد تا به هدف رسید. بسیاری از افرادی که از اپلیکیشن‌های یادگیری زبان استفاده می‌کنند، بعد از مدتی خسته می‌شوند و آن را کنار می‌گذارند.

فوتبال جهان| طعنه گری‌لینه‌کر به ترامپ با زبان روسی!

گری لینه‌کر در پاسخ به توئیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که در آن به بزرگی آمریکا اشاره کرده بود به زبان روسی نوشت: شوخی می‌کنی.

دونالد ترامپ چند روز قبل در توئیتی از بزرگی آمریکا و احترام گسترده جهانی برای این کشور خبر داد. این توئیت نیز باعث شد تا گری لینه‌کر، مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال انگلیس که یکی از مجریان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز بود در واکنش به این پیام دونالد ترامپ با زبان روسی بنویسد: شوخی می‌کنی.

مراسم پایانی هفته زبان روسی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم گفت: هیات پنج نفره روسی با هدف آموزش زبان روسی به دانشجویان در قالب برنامه 'سفرای زبان روسی' به مشهد اعزام شد و از دهم آذر کار تدریس خود را در این دانشگاه آغاز کرد. 
دکتر حسینعلی مصطفوی افزود: ارتباط خوب دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه تاتارستان زمینه ساز انجام این سفر شد. 

حضور سفرای آموزش زبان روسی در دانشگاه فردوسی مشهد

با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه فردوسی مشهد با ۱۰ دانشگاه برتر کشور روسیه، از جمله دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه سنت پطرزبورگ و دانشگاه فدرال کازان گفت:در همین راستا سفرای زبان روسی از دانشگاه فدرال کازان جهت آموزش روش‌های نوین یادگیری زبان روسی ‌به مدت یک هفته از  ۱۰ الی ۱۶ آذر ماه در گروه زبان روسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی حضور خواهند یافت.