زبان فرانسه

ماوس مترجم هم ساخته شد!

شرکت لنوو محصول جدیدی را عرضه کرده که در حقیقت یک ماوس هوشمند با قابلیت کنترل صوتی است. این ماوس هوشمند از دستورات صوتی پیروی می‌کند و قابلیت ترجمه دارد.

این ماوس ۴۳ دلار قیمت گذاری شده است. ماوس هوشمند لنوو با استفاده از فناوری شناسایی صوت فعال می‌شود. این ویژگی به فرد کمک می‌کند به قابلیت‌های کنترل صوتی و ترجمه انگلیسی دسترسی یابد.

چرا به سگ تولید داخل به زبان فارسی دستور ندادند؟

چند روز پیش بود که حضور یک قلاده «سگ موادیاب» در یک برنامه زنده تلویزیونی حاشیه ساز شد؛ در این برنامه مجری برنامه با اشاره به «سگ موادیاب» می‌پرسد «این سگ ایرانی است؟»و  مربی آن پاسخ می‌دهد که «بله این سگ تولید داخل است».

همایش بین‌المللی دانشگاهی فرانسه زبان برگزار شد

همایش بین‌المللی دانشگاهی فرانسه زبان با همکاری دانشگاه تهران و سفارت فرانسه در ایران برگزار شد.

در این همایش سفیر جدید فرانسه در ایران، رئیس دانشگاه تهران، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مدیر منطقه خاورمیانه آژانس دانشگاهی فرانکوفونی و رؤسای چند دانشکده فرانسوی زبان و چند دانشکده از ایران حضور دارند.

بازیگران ایرانی که به زبان دوم یا سوم هم تسلط دارند

در چند ماه اخیر موضوع تسلط یا ناآشنایی هنرمندان و به‌خصوص بازیگران ایرانی به زبان‌های خارجی در صفحات فرهنگی رسانه‌ها و سایت‌های مجازی تیتر شده است. اول‌بار این موضوع را انتقادات مغرضانه رسانه‌هایی خاص درباره انگلیسی صحبت‌کردن لیلا حاتمی در جشنواره فیلم برلین تیتر کرد. در حالی که هر کسی حتی در زبان مادری خودش هم می‌تواند در واژه‌هایی خاص تیک‌های کوچکی داشته باشد. جدیدترین مورد تیترشدن این موضوع را هم نیوشا ضیغمی موجب شد که در جلسه معرفی سریال رالی ایرانی به انگلیسی حرف‌زدن خنده‌دار خود اشاره کرد!

کتاب‌های جدید نویسنده فرانسوی برای کودکان ایرانی چاپ شد

مجموعه «داستان‌های شکر خدا» اثر کلر ژوبرت نویسنده و تصویرگر فرانسوی توسط انتشارات آستان قدس رضوی برای کودکان منتشر و عرضه شد.

قطره‌قطره زبان یاد بگیر

یاد گرفتن یک زبان جدید مانند دویدن در دوی ماراتن است؛ باید پیوسته به جلو حرکت کرد تا به هدف رسید. بسیاری از افرادی که از اپلیکیشن‌های یادگیری زبان استفاده می‌کنند، بعد از مدتی خسته می‌شوند و آن را کنار می‌گذارند.

تربیت معلمان حرفه ای برای آموزش زبانهای خارجی در مدارس

برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی هدف گذاریها و الزامات آموزش زبان های خارجی در اسناد بالادستی و با حضور روح الله رضاعلی کارشناس سازمان پژوهش و مدرس دانشگاه فرهنگیان به روی آنتن رفت. 

شرکت بیش از ۵ هزار نفر در آزمون جذب مترجمان رسمی

ذبیح‌اله خدائیان معاون حقوقی قوه قضاییه صبح روز جمعه ۲۵ آبان‌ ­ماه در حاشیه بازدید از حوزه برگزاری آزمون جذب مترجمان رسمی کشور در دانشکده زبان‌­های خارجه و تربیت بدنی دانشگاه تهران اظهار کرد: بیش از ۵ هزار نفر در آزمون جذب مترجمان رسمی به رقابت می‌پردازند و ۸۲۴ مترجم رسمی پس از فرایند‌های مختلف جذب خواهند شد.

قدوس: صحبت‌کردن به چند زبان یک دارایی است

 امیل کرافت و سامان قدوس این روزها به اتفاق هم در دوره آموزشی زبان فرانسوی شرکت می‌کنند تا بتوانند ارتباط آسان و قابل فهم‌تری با سایر بازیکنان تیم آمیا در خلال تمرین‌ها و بازی‌های لوشامپیونه داشته باشند.

دانشگاه لاوال؛ نخستین دانشگاه فرانسه زبان در کانادا

دانشگاه لاوال نخستین و قدیمی ترین دانشگاه فرانسه زبان در کانادا است که در سال ۱۸۵۲ توسط ملکه ویکتوریا تأسیس شد.
دانشگاه لاول در شهر کبک قرار دارد و کبک تنها استانی است که زبان رسمی آن فرانسوی است.
دانشگاه لاوال به دستور لوئی شانزدهم اول به صورت یک مدرسه عالی در سال ۱۶۶۳ و سپس به شکل یک دانشگاه به آموزش پرداخته است.